Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Bowl 17442032



*

nr 1744 2032


BOWL

Murano, blå/grön glasmassa. Diameter: 20 cm. Height: 7 cm cm, label marked, några repor.


Murano, blå/grön glasmassa. Diameter: 20 cm. Höjd: 7 cm, etikettmärkt


Condition: några repor

Estimate:

600

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday November 24 2025
at 19:34:43


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/11 21:24:08 1      400 kr
23/11 20:36:37 2      350 kr
23/11 20:36:37 1      400 kr (Robot)
23/11 20:36:44 2      450 kr
24/11 16:01:05 3      Vinnande bud
24/11 19:10:21 3      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå etikettmärkt glas glaskonst grön glasmassa italien italiensk italienskt glas konstglas murano skål
  • 8229 POTS
    one pair, with lid, cut glass. Diameter: 15, 5 cm...//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:23
  • 8015 COUPE GLASS
    8 pcs, diameter: 10, 5. Height: 7, 5 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:29
  • 8239 GLASS
    3 pcs, Bohemia. Height: 11-5-29,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:51
  • 8235 GLASS
    3 st + vas på fat, glass, dekorerat. Height: 23-23..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:03
  • 8286 GLASS
    Färgat, 10 delar. Height: 12-20,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:59
  • 8332 GLASS
    Venetianskt, 12 delar. Height: 8-38 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:07




Ladda ner broschyr